top of page

Proslavljen župni blagdan MALE GOSPE

Središnje euharistijsko slavlje povodom blagdana Rođenja Blažene Djevice Marije u četvrtak 8. rujna u Njivicama na otoku Krku predslavio je riječki nadbiskup koadjutor Mate Uzinić.


Jutarnju misu predvodio je župnik Rasopasnog vlč. Milivoj Guszak za hodočasnike iz Sužana. Župnik u Njivicama vlč. Josip Vidas slavio je poldanju misu. Središnje večernje euharistijsko slavlje, koje je predvodio mons. Uzinić, suslavili su župnik Dobrinja vlč. Dinko Justinić, župnik Omišlja vlč. Anton Bozanić te vlč. Vidas. Brojni vjernici došli su iz svih dijelova otoka Krka, među kojima i delegacija Općine Omišalj na čelu s načelnicom mr. sc. Mirelom Ahmetović. Na početku mise župnik Vidas pozdravio je nadbiskupa koadjutora i zaželio mu dobrodošlicu. Pritom je rekao mnoge podatke o Župi poput toga da je druga po redu najmlađa župa u Krčkoj biskupiji, koju je 1990. godine ustanovio tadašnji krčki biskup Josip Bozanić. Iako mlada župa, civilizacijski i kršćanski korijeni sežu u daleku prošlost. Prepoznatljiv znak te crkve i Njivica je plutej – dio oltarne pregrade koji je pronađen na tome mjestu, a centralni motiv je golubica u hodu koja drži u kljunu grozd. Ukrašaj i likovnost su bez sumnje predromanički iz XI. stoljeća i u takvoj je crkvi plutej stajao. Prvi put se Njivice u pisanim izvorima spominju 1474. godine u darovnici kneza Ivana VII. Frankopana koji „za sva vremena“ Nikoli Lončariću i njegovim nasljednicima daruje svoja zemljišta u Njivicama s obvezom da skrbe za crkvu i da brinu za vršenje bogoslužja u njoj. Crkva spomenuta u darovnici više ne postoji. Na njezinu mjestu 1905. godine sagrađena je današnja crkva Rođenja Blažene Djevice Marije. U drugoj polovini XX. stoljeća, Njivice od malog ribarskog mjesta postaju turistički prepoznatljivo mjesto koje danas ima oko 1000 stanovnika. Njivice su vrlo dinamična župa te relativno mlada po starosti mještana. U proteklih petnaestak godina iznjedrila je tri svećenička zvanja. Nakon uvodnog pozdrava, vlč. Vidas zahvalio je mons. Uziniću što je došao u Njivice s vjernicima proslaviti Marijino rođenje i zamolio ga da sve prisutne uvede u misno slavlje. Riječki nadbiskup koadjutor zahvalio je župniku što ga je pozvao, kao i krčkom biskupu Ivici Petanjku i odmah je na početku rekao kako je taj dan susret s Marijom. „Krist nas sve zove, a Marija je primjer odgovora.“ Mons. Uzinić u propovijedi se osvrnuo na pročitano Matejevo evanđelje o rodoslovlju Isusa Krista. Rekao je kako su u tom evanđeoskom ulomku pratili niz generacija izraelskog naroda. Taj je niz započeo s Abrahamom i njegovim pozivom, nastavio se s osobama koje su dio starozavjetne povijesti i završio s Josipom. Marija ne pripada tom nizu i toj povijesti. Ona je nešto posebno, posve novo, što je prekinulo ili, bolje rečeno, ispunilo starozavjetni niz. Ona je, kako kaže evanđelist, žena Josipa „od koje se rodio Isus koji se zove Krist“, odnosno kako prorokuje Mihej, ona od koje se ima roditi onaj koji će „ostatak … braće vratiti sinovima Izraelovim“. Bog je u Mariji počeo ispisivati novu stranicu u povijesti spasenja. Nije to više povijest izabranih. To je povijest otkupljenih u kojoj Bog spasenje ne nudi samo nekima nego svima. Marijino rođenje je početak tog novog svijeta. U njezinom se rođenju može nazrijeti konačna pobjeda života nad smrću, koja će se dogoditi u Isusovoj muci, smrti i uskrsnuću, a koju na svoj način simbolizira svako ljudsko rođenje, kao i svaki drugi oblik života koji se rađa u boli i svojevrsnom umiranju. „Možda je baš zato prigoda da slaveći Marijin rođendan ponovo upozorimo na opasnost izumiranja koja prijeti našem narodu“, rekao je nadbiskup. Nastavio je govoreći da se izumiranje događa jer ljudi nisu spremni umirati na način križa, na Kristov način, koji je Marija prva nasljedovala. „Umiranje na način križa je služenje u ljubavi“, naglasio je mons. Uzinić. Nadalje je rekao da, želi li se promijeniti taj zabrinjavajući trend, nisu dovoljne najbolje demografske politike kakve predlažu vrsni demografi i koje odgovorni političari ne žele slušati, nego je više od toga potrebno obraćenje na svim razinama. Kazao je da to uključuje sve: i Crkvu, i muževe i žene, očeve i majke, djedove i bake, mladiće i djevojke, članove različitih znanstvenih, kulturnih, prosvjetnih i drugih institucija, medije i na kraju civilno društvo i članove svih političkih stranaka koje bi u toj sferi trebale biti jedinstvene jer se radi o nečemu što nadilazi sve partikularne i stranačke interese. Crkvi pak ovo pitanje nije i ne smije biti prvotna odgovornost već pitanje odgovora na onaj poziv koji Bog upućuje svakome od nas. Tu se radi o razlogu čovjekova postojanja. On ne može biti sveden na to da samo nama bude dobro. On treba voditi računa i o drugima. Nadbiskup je rekao kako bi ljudi trebali dati svoj doprinos da svijet ostave boljim nego što su ga primili. To svakako uključuje i brigu za druge. Na blagdan Male Gospe, na blagdan Marijinog rođenja, slavi se i početak rađanja boljeg svijeta. Zadaća vjernika je oplemenjivati svijet i vrijeme u kojem žive. Božji plan za čovjeka nije smrt, nego život u odgovornosti i služenju općem dobru, ustvrdio je. Nadbiskup je nastavio govoreći kako je američki pisac Mark Twain rekao da su dva najvažnija dana u životu „dan kad smo se rodili i dan kad smo shvatili zašto smo se rodili“. „U Marijinom životu bilo je još važnih dana kao što su njezino uznesenje na nebo i njezino bezgrešno začeće, no prvi od ta dva navedena važna dana slavimo danas budući je danas Gospin rođendan“, rekao je mons. Uzinić. Drugi najvažniji dan u njezinom životu bio je kada je anđeo navijestio Isusovo rođenje. Nadbiskup je kazao da je tada Marija otkrila i zašto je rođena. Otkrila je koji je to Božji plan s njom. Taj je dan zapravo odredio njezino postojanje i dao smisao njezinom životu. „Mi danas ne slavimo Mariju zato što se rodila. Po tome nije jedinstvena jer i mi smo se rodili. Slavimo današnji dan i druge marijanske blagdane zbog njenog nesebičnog ‚da‘ Bogu na njegov poziv i poslanje s njom koji se dogodio onoga dana kada je saznala zašto je rođena. I slavimo je jer je to bio jedinstven poziv i poslanje u čitavoj povijesti ljudskog roda“, rekao je mons. Uzinić. Osvrnuo se i na postsinodsku apostolsku pobudnicu Christus vivit u kojoj se papa Franjo divi tom trenutku Marijina života. Navodi: „Njezine su riječi bile… nešto sasvim drugo od onog ‚da‘ kad se kaže: ‚Ma dobro, pokušajmo vidjeti što će se dogoditi.‘ Ona nije poznavala takve riječi nego je ‚bila odlučna, znala je što je u igri i rekla je ‚da‘ bez okolišanja‘… To je bilo ‚da‘ onoga koji želi sve staviti na kocku, bez ikakvog drugog jamstva, osim sigurnosti i svijesti da je nositelj jednog obećanja‘… Marija nije kupila policu osiguranja! Ona se usudila sve staviti na kocku i zato je jaka, zato je influencerica, Božja influencerica. Njezin ‚da‘ i njezina želja da služi bili su jači od svih sumnji ili teškoća“, rekao je nadbiskup koadjutor. „Slaveći Marijin rođendan dopustimo da ona utječe na nas, naš život i životne izbore. Neka ona bude influencerica i našeg odgovora na Božji poziv. Bog sa svakim od nas ima jedinstven plan i svakog od nas želi uključiti u svoj plan spasenja u kojem Marija ima tako posebnu ulogu. Neka naš odgovor ne bude bez volje, tek tako da vidimo što će se dogoditi, već neka bude iskren i snažan, onako kako je bio Marijin. Samo zahvaljujući tome ona je mogla s vjerom podnijeti i izdržati sve izazove teškog poslanja koje joj je Bog povjerio. Bog sa svakim od nas ima plan, ali on ima i rezervne planove za nas kada stvari krenu krivo. Ovu činjenicu ne smijemo zanemariti pogotovo kada gledamo druge. I moramo imati svijest da Bog uvijek pruža nove prilike. Ipak, Bogu je važno da mi nemamo rezervne planove. Marija ih nije imala. Njezin ‚da‘ Bogu bio je svim srcem i svom dušom. Bog je bio njezino sve. Neka i nama Bog bude sve. Marija je dokaz da se to itekako isplati, da se isplati Bogu odgovoriti pozitivno i s njim riskirati. Jer on one koji mu se odazovu i s njim riskiraju ne ostavlja na cjedilu. On ‚na dobro surađuje s onima koji ga ljube, s onima koji su njegovom odlukom pozvani‘“, zaključio je mons. Uzinić citirajući sv. Pavla. Župni zbor, pod ravnanjem vjeroučiteljice Elizabete Crvić i orguljaša Antonija Justića predvodio je liturgijsko pjevanje. Pjevali su pjesme posvećene Djevici Mariji. U zboru su također bile žene i muškarci u narodnim nošnjama te sopci Zlatko Jurković i Nikola Dapčić, koji su pokazali kako se narodni običaji i zvuk sopila i dalje njeguju u Njivicama. Nakon mise uslijedila je procesija mjestom s oltarnom slikom, nakon koje su se svi vratili ponovo u crkvu na završni blagoslov. Potom je bilo druženje u dvorištu ispred crkve uz zakusku koju su pripremile domaćice i Mjesni odbor.

N. Bogović

Comments


bottom of page